Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Laistymo sistemų pasirinkimo galimybės

laistymo-zarnosVanduo yra pagrindinis gyvybės šaltinis, būtinas kiekvienam sutvėrimui – žmogui, gyvūnui ir augalui. Jei norite didžiuotis gražiu sodu ir gausiu derliumi, mylimus augalus privalote reguliariai laistyti. Tiesa, didesnio ploto laistymui reikia skirti daug laiko, kurio, deja, daugelis neturi, todėl, siekiant išvengti problemų ateityje, rekomenduojama pagalvoti apie kokybišką ir patikimą laistymo sistemą.

Šiandien galima rinktis iš kelių skirtingų sistemų. Žinoma, pats paprasčiausias variantas – laistymas rankomis. Čia galima priskirti įvairių dydžių kibirus, laistytuvus, ąsočius ar kitas talpyklas, kuriomis galima nunešti vandenį iki laistomo objekto. Šiam laistymo būdui priskiriami ir įvairūs purkštuvai. Rankinis laistymas puikiai tiks žmonėms, turintiems nedidelius šiltnamius ar prižiūrintiems kambarinius augalus, tačiau, jei esate atsakingi už didesnį žemės plotą, rankinis laistymas jus greit nuvargins, be to, pradėsite skųstis skausmais nugaros srityje. Kita problema – augalams, reikalaujantiems didesnio vandens kiekio, vienos talpos gali ir neužtekti, todėl turėsite sugaišti labai daug laiko, kol palaistysite visą turimos žemės plotą.

Vienas paprasčiausių žemės drėkinimo būdų yra laistymo žarnos naudojimas. Dirbti su šia priemone yra labai paprasta, be to, tai puikus pasirinkimas didesnių plotų laistymui. Tiesa, laistymo žarnos negalima palikti be priežiūros, o tai reiškia, kad šis būdas reikalauja daržininko dėmesio – netolygiai paskirstomas vandens kiekis gali pakenkti augalų šaknims, o pernelyg didelė srovė gali suardyti žemės vientisumą. Nepaisant minėtų problemų, laistymas, naudojantis sodo žarna, yra vienas dažniausių pasirinkimų, kadangi tai itin paprastas ir pigus būdas, leidžiantis sudrėkinti didesnį žemės plotą. Beje, šiandien galima įsigyti pačių įvairiausių storių ir skirtingo ilgio laistymo žarnų. Jos yra itin patvarios ir lanksčios, o jų gamybai naudojamos medžiagos nebijo šalčio, todėl žiemos metu žarnos nesutrūkinėja. Pirkėjų patogumui siūlomi ir specialūs stumdomi laikikliai, ant kurių greitai ir paprastai galima suvynioti nebenaudojamą gaminį, todėl laistymo procesas tampa dar paprastesnis ir greitesnis.

Patobulinta laistymo žarnos versija yra vadinama fontaniniu laistymu. Laistant šiuo būdu, vanduo yra nukreipiamas į specialų vamzdelį ir purkštuvą, kuris užtikrina tolygų drėgmės paskirstymą numatytam žemės plotui. Be to, naudojantis šia sistema, vanduo nepažeidžia dirvos vientisumo. Jei turite nedidelį sklypą, fontaniniam laistymui skirtą žarną galite pritvirtinti vienoje (ar keliose) vietoje. Tokiu atveju galite pagalvoti ir apie automatinę fontaninio laistymo sistemą, kuomet vandens padavimas yra reguliuojamas automatiškai. Tokiai sistemai yra būtini ventiliai ir programuojantis reguliatorius. Beje, minėtoji laistymo sistema ypatingai žavi vaikus – fontanu krintantys lašai atrodo jaukiai ir žaismingai.

Vienas naudingiausių sprendimų yra lašelinio laistymo sistema, paprastai naudojama šiltnamiuose arba oranžerijose. Ši sistema sukurta taip, kad drėgmė būti suteikiama iš viršaus, t. y. imituojant natūralų gamtinį laistymą – lietų. Naudodamiesi šia sistema galėsite būti tikri, kad augalus pasieks būtent toks vandens kiekis, kokio reikia efektyviam jų augimui. Deja, tokios sistemos yra gana brangios ir sudėtingai montuojamos.