Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Senjorų realybė: vis dar masiškai parduoda sveikatą dėl kapų tvarkymo

bdr

Beveik 80-ties sulauksi vilnietė senjorė Stanislava kiekvieną savaitę bent du kartus skuba į Liepynės kapines. Ten ji, kaip pati sako, nuolat randa, ką sutvarkyti. Tiesa, Stanislava skundžiasi, kad taip kaip anksčiau, kapą papuošti gėlėmis, sveikatos jau nebėra, tad vis dažniau moteris svarsto apie galimybę pirkti kapų tvarkymo paslaugą.

Kapinėse sutikta senjorė vis tik nuogąstavo ne tik dėl tokios siūlomos galimybės kainos, bet ir dėl kitų, dažnai kapus tvarkančių žmonių nuomonės. Manančių, kad tokia paslauga skirta tik emigrantams, išvykėliams ar nenorintiems skirti dėmesio artimojo kapui vis dar apstu.

UAB „Labradoras”, administruojančioje Vilniaus Kairėnų bei Liepynės kapines, projektų vadovo Audriaus Džiovelio teigimu, dažnas įvertina tik konkrečią išleistą sumą kapinėse ir pamiršta įskaičiuoti transporto kainą. Ką jau kalbėti apie laiką.

Kiek kainuoja kapą prižiūrėti pačiam?

Anot pašnekovo įvardyti konkrečią sumą pinigų, kurią vidutiniškai išleidžia žmogus, nusprendęs pats tvarkyti artimojo kapą, yra ganėtinai sudėtinga. Vis tik žiūrint statistiškai, per mėnesį sumos svyruoja nuo 20 eur iki 50 eur. Panašias sumas nurodė ir kapinėse sutikti žmonės.

„Priklauso nuo to, ko ir kiek kiekvieno apsilankymo metu žmogus perka. Tarkime, dvi žvakutės kainuoja apie 1,40 eur, dvi skintų chrizantemų šakos 1,3 eur. Jeigu žmogus lanko kapines 2-3 kartus per savaitę, tai net ir minimalių išlaidų suma gaunasi nemaža. Žinoma, kiekvieną kartą gėlių jis nekeis, galbūt užteks tik naujų žvakių, bet priskaičiuoti reikėtų ir transportą, ir laiką”, – teigė A. Džiovelis.

Pasak specialisto, pensinio amžiaus žmonės kapinėse lankosi dažniau, bet vieno apsilankymo metu jie išleidžia mažiau. Tuo tarpu, jaunesni, kapus tvarko rečiau, bet vienu kartu gali pripirkti gėlių bei žvakių net už 25-30 eur.

Ką siūlo pačios kapinės?

Šiuo metu kapinių paslaugų spektras vis platėja. Viena pagrindinių paslaugų – kapų tvarkymas. Tarkime, paslauga Vilniaus Liepynės kapinėse vienam mėnesiui kainuoja 40 eur. Perkant keliems mėnesiams ar pusei metų taikomos nuolaidą. Pavyzdžiui, už tris mėnesius reikėtų mokėti 100 eur, už pusę metų 180 eur. Kitose Lietuvos kapinėse kainos svyruoja taip pat panašios.

UAB „Labradoras” administracijos darbuotojos Alviros Jeriučenkovos teigimu, už minėtą sumą žmogus gauna nuolatinę kapo priežiūrą – dažniausiai kapas tvarkomas du kartus per savaitę. „Dažnas yra susidaręs klaidingą nuomonę, kad ši paslauga yra už kapo sutvarkymą vieną kartą į mėnesį, bet tai netiesa. Priežiūra yra nuolatinė, mes puikiai suprantame, kad kitu atveju niekas tokios paslaugos nepirks”, – sakė ji.

Anot A. Jeriučenkovos, darbuotojai kas kartą nuo kapo nurenka medžių lapus, spyglius, aplinkui nušluoja, palaisto pasodintas gėles, jeigu kapas padengtas skalda, sutvarko jo paviršių, taip pat nuplauna ir nuvalo paminklą.

Kalbant apie gėlių sodimą, Liepynės kapinėse klientas sumoka už pačias gėlės, o vienos gėlės sodinimo kaina svyruoja nuo 0,30 eur ct iki 0,60 eur ct. Kainos priklauso nuo gėlių kiekio – kuo daugiau klientas jų perka, tuo sodinimo kaina mažesnė. Kapinės taiko nuolaidas ir tiems, kurie perka paminklą ir tuo pačiu nori pagražinti kapą sodiniais.

Taip pat kapinės siūlo ir vienkartinę kapo sutvarkymo paslaugą, kurios kaina prasideda nuo 20 eur. Dažniausiai ši paslauga perkama po laidotuvių, kai reikia sutvarkyti kapo vietą, žemes, paruošti vietą paminklui. Taip pat pirkti galima ir ravėjimo paslaugą, skaldos užpylimą, paminklą ir pan. Specialistai pastebėti, kad šiais laikais žmonės prioritetą teikia kapinių siūlomiems paslaugų paketams, kurie pasirūpina visomis įmanomomis reikmėmis.

Populiarumas po truputį auga, bet vis dar yra skeptikų

Dažniausiai šias paslaugas perkantys žmonės gyvena užsienyje arba kituose miestuose, bet yra ir vilniečių, kurie tiesiog neturi laiko kapo priežiūrai. „Pagaliau pastebėjome ir senjorų, nusprendusių tausoti sveikatą, susidomėjimą šia galimybe. Tiesa, jų dar tikra mažuma. Jaunimas šiuo atžvilgiu mąsto kitaip – jiems svarbu, kad būtų tvarkinga ir gražus, jie nėra taip prisirišę prie pačio tvarkymo proceso. Trumpai tariant, jaunesni žmonės perka paslaugą dėl laiko stokos, o vyresni dėl sveikatos”, – pasakojo kapinių administracijos darbuotoja.

Su žmonėmis, užsisakančiais paslaugą, kapinių administracija stengiasi palaikyti ryšį, elektroniniu paštu siunčia sutvarkyto kapo nuotraukas, tariasi, ką ir kokiu stiliumi sodinti. „Kartais sulaukiame prašymu mirusiam žmogui reikšmingą datą – per metines, per vardadienį ar gimtadienį, Motinos ar Tėvo dieną, uždegti žvakutę ar pamerkti gėlių. Visus prašymus stengiamės įvykdyti, nes suprantame, kad perkantiems paslaugas, tai yra labai reikšminga”, – kalbėjo A. Jeriučenkova.

Anot pašnekovės, didžioji dalis lietuvių kapinių tvarkymu užsiima patys, nors tai visomis prasmėmis atsieina daugiau ir laiko, ir pinigų. Pasak jos, nereikia atmesti ir vyresnių žmonių emocinio prisirišimo prie artimojo kapo bei vis dar gajų senųjų tradicijų. Tiesa, kapų tvarkymo paslaugos vis labiau populiarėja, o tai atspindi, tautiečių inovatyvumą bei vakarietiško požiūrio jaukinimąsi.

123456